Är det dags att sälja till klassresan?







0.00SEK

Ovan ser ni gruppens förtjänst. (sen finns det en del bonusar också)

Tjäna pengar till klassen (sälj tandborstar i bambu)

Tjäna 75kr per paket
10.000SEK
direkt in på kontot
Ni siktar på 133 paket
Ni är 30 elever som säljer
Alla säljer 4.4 paket var
Starta en försäljning
Lättsålt & miljövänligt
30.000SEK
det fixar ni utan problem
Målet är att sälja 400 paket
Ni är 30 elever i klassen
Alla säljer 13.3 paket var
Bonus, grupp: 500 SEK i bonus
Bonus, individuellt: Den bästa säljaren får 2 biobiljetter
Så fungerar en försäljning
Sälj riktigt bra - få bonus
50.000SEK
inte omöjligt om alla hjälps åt
Klassen går för 666 paket
Ni är 30 elever som säljer
Alla lyckas sälja 22.2 paket var
Bonus, grupp: 1000 SEK i bonus
Bonus, individuellt: De 2 bästa säljarna får 2 biobiljetter, var.
Så mycket kan ni tjäna

Vad kan vi sälja till klassresan?

Tusentals skolklasser samlar in pengar och säljer olika saker, för att tjäna pengar till klasskassan och i slutet på året kunna resa tillsammans. Vissa arrangerar disco, har en loppis, säljer hembakat eller annat som kräver mycket tid och insats i förhållande till pengarna som ni faktiskt tjänar. Rekoval erbjuder populära produkter där ni behåller hälften av det ni säljer för, vilket gör att ni snabbt och enkelt kan tjäna pengar till klassen.

Först måste ni bestämma var ni vill åka, och hur mycket pengar ni behöver. Då kan ni enkelt räkna ut i vår pengasnurra hur mycket ni behöver sälja. Genom att sälja våra produkter tar ni ingen risk och betalar aldrig förrän ni själva fått betalt för det ni sålt.

Tjäna pengar till klasskassan, gör en miljöinsats, var en del av lösningen och sälj till klassresan med gott samvete. Kanske har ni pratat om att ni behöver tips på vad ni kan sälja till klassen, det bästa tipset är att sälja något med hög förtjänst. Det finns många sätt att tjäna pengar till klassen men de flesta ger 25-40% till er av den totala försäljningen. Säljer ni våra produkter behåller ni hälften från första kronan.

Hur tjänar ni pengar till klassen?

När ni snackat ihop er och vet hur mycket pengar ni behöver tjäna till klasskassan så vet ni också hur många produkter alla behöver sälja. Nu behöver ni bestämma er för hur ni vill sälja till klassen, mot en katalog eller direkt med produkterna i handen?

Sälj direkt

  • Starta en försäljning. Välj antal produkter och säljtid.
  • Vi skickar ut beställningen samt varuprov och katalog till alla i klassen.
  • Alla säljer sin andel, tar betalt och ni betalar oss så fort ni är klara, eller senast 45 dagar efter ni fått beställningen.

OBS: Lyckas ni inte sälja allt returnerar ni de osålda produkterna, och betalar endast för det ni har sålt.

Sälj mot katalog

  • Starta en försäljning. Ange antal säljare, uppskatta er försäljning och välj säljtid.
  • Vi skickar ut varuprover, broschyrer och beställningslistor som ni behöver för att sälja.
  • När er säljperiod är slut skickar vi så många paket som ni har sålt.

Tips: När ni säljer mot katalog bestämmer ni själva om ni vill ta betalt i förskott, eller vid leverans. Fakturan har ni 2 veckor på er att betala efter ni fått produkterna, så ni behöver aldrig ligga ute med pengar.

Tips från coachen

Läs mer under “Tips från coachen” hur ni kan få en lyckad och enkel försäljning.

Från dröm till verklighet

Tjäna pengar till din klass och åk på världens bästa klassresa!

Beställ vårt infopaket